Кравоцова1

28 квітня 2025, 08:46

«Планета на грилі»: в Одесі працює фотовиставка, що нагадує про глобальні загрози  



Фотовиставка про красу та вразливість нашої планети працює до 3 травня у творчому просторі «Діалоги» (Соборна площа, 2).

Це спільна українсько-перуанська експозиція «Планета на грилі», у якій представлено світлини двох протилежних екосистем — спекотних амазонських лісів і крижаної Антарктики.

Виставка складається з 36-ти фотографій, що розміщені попарно. Експозиція покликана бити на сполох. Рекордна засуха у вологих лісах Амазонки й танення льодовиків в Антарктиці є «симптомами» однієї й тієї ж хвороби — зміни клімату. Сумні пінгвіни виглядають дуже зворушливо…

Автором фото Амазонії став співробітник Національного університету перуанської Амазонії Фреді Ф. Рамірез. Більшість світлин зроблено протягом 2024 року. Авторами фотографій Антарктики – українці та українки, які працювали на крижаному континенті в різні періоди 2019-2024 років. Організатори виставки – Національний Антарктичний науковий центр, Посольство України в Республіці Перу, університет перуанської Амазонії (UNAP), центр Awaken.

«Тим, хто вважає, буцімто Антарктида та Амазонія і взагалі наша планета не на часі, я хотів би нагадати, що другої планети в нас нема, — каже директор Національного Антарктичного наукового центру Євген Дикий. – Коли зараз Дональд Трамп заявляє: «Drill, baby, drill», можливо, в них з Ілоном Маском є сподівання, що вони сядуть на великий красивий зореліт і дьорнуть кудись там на Марс чи ще далі. Нам з вами це точно не світить. У нас одна планета, і при тому, що ми зараз боремося за виживання, а сусіди наші вкладають величезні ресурси в те, аби позбавити нас такої можливості, варто подивитися хоча б на кілька років уперед. Є проблеми, спільні для всього людства, вони нікуди не поділися, коли у нас почалася війна. В будь-якому разі нам треба буде вирішувати проблему виживання в кліматі, який ми самі створили».

Привернення уваги до цих проблем до того, як стане надто пізно, є одним із завдань інтелектуалів, додає науковець.

«Ми зараз спостерігаємо, як розвалюється кліматична система, і далі будуть розвалюватися всі системи, які підв’язані під клімат: забезпечення продовольством, стан нашого здоров’я, — підкреслює пан Євген. Мені здається, що одним із завдань інтелектуального прошарку суспільства має бути нагадування про ці речі. Маємо кричати про проблему трошки раніше, аніж буде запізно щось робити, пропонувати вихід і намагатися достукуватися до людей. Всі проблеми, від політичних до кліматичних, якраз і походять від того, що у людей в головах. Люди не усвідомлюють, як працює наша планета, як ми на неї впливаємо і що нам за це буде».

Ось приклад не такий далекий, як Антарктида з Амазонією. Зараз кожного дня наше Чорне море отримує нову «порцію» уламків дронів чи ракет. Оцінити шкоду від цього на даний момент науковці не можуть, констатує Євген Дикий. Кількісні характеристики потраплянь наразі невідомі, можна знати, де чого впало, а все решта неможливо визначити, поки точиться війна.

«Коли деякі наші колеги розповідають про сто тисяч загиблих дельфінів, тут у мене є хороша новина: вибачайте за грубість, фігня це повна, — посміхається Євген. – Це якраз приклад голого піару, якому в науці не має бути місця. Реальну оцінку впливу на довкілля можна буде зробити тільки після завершення бойових дій, коли буде можливість провести аналізи. Складаємо список факторів, які впливають. На перше місце я б поставив нові забруднюючі речовини, яких раніше в морі не було, і які тепер точно в ньому з’явилися. Це зокрема похідні ракетного палива, яке само по собі є високотоксичним, це нафтові продукти, яких додалось. Насправді кожний затонулий корабель – це джерело постійного самовитоку, як мінімум, мазуту. З кожного корабля струменить різна цівочка, і з крейсера «Москва» також, хоч він і затонув у 2022-му, з нього й досі витікає запас пального. І поки він весь не витече, це не припиниться».

Науковець розповідає також про проблеми важких металів у Чорному морі та радіоактивних елементів, які досліджуватимуть після війни. Однак є й ті мешканці моря, яким війна, як не дивно, пішла на користь. Камбала калкан, наприклад. До війни основним фактором загрози цьому виду були донні трали, які руйнували дно. Калкан був на межі вимирання, але тепер, як і багато інших видів, чиє виживання залежало від рибальства, починає відновлювати свою популяцію.

Отже, людська діяльність завжди має два боки. Навіть велика війна для декого з мешканців Чорного моря виявилася шансом, а не навантаженням.     

Авторка — Ирен Адлер, фото Олега Владимирського


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!












































Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter




george push
«Отже, людська діяльність завжди має два боки.»
Я б схилявся до іншого числа — один.
   Відповісти    
   Правила



22 червня
08:30 Нічна атака на іноземні судна біля берегів Одещини: загинув моряк, пошкоджено три суховантажі (фото) фотографии
21 червня
21:56 Скандал із турецьким ресторатором, дівчинка, яка зникла в морі, та лихач на BMW: топ-5 одеських новин тижня
13
20:24 Фекальний бунт під Одесою: люди перекрили трасу через прорив нечистот, а влада скинула смердючу рідоту в море
14
19:01 Місто, якого більше немає: в Одесі оживили плівковий архів «інтелігента з камерою» фотографии
3
16:02 В Одесі відкрили найбільший в Україні меморіал пам’яті загиблих студентів-захисників (суспільство) фотографии
8
13:00 Аварія на Одеській ТЕЦ: центр міста залишився без світла, а резервний трансформатор за 40 млн так і не запустили (оновлено)
6
11:30 «Велику Русь» пустили на розпалювання, а через багаття стрибали аж до сутінок: на одеському пляжі відсвяткували Івана Купала (фоторепортаж) фотографии
17
08:41 Нічна атака на Одещину: горіло подвір’я приватного будинку
9
20 червня
23:39 Одеса під атакою безпілотників: у місті чути вибухи
34
20:48 Фінансова катастрофа для міста: Одеська ТЕЦ вимагає з «Теплопостачання» понад три мільярди
17
17:14 У центрі Одеси затримали агента фсб із вибухівкою
19
15:28 Військовослужбовець-рецидивіст, підліток та безробітний вимагали від одеситів неіснуючі борги: викрадали людей, погрожували ножем та кийком
7
12:35 Атака на Одеську область: загорілася заправка, була загроза вибуху.
16
11:16 ЖК «Прохоровський квартал» виходить на фінішну пряму: STIKON відкрив продаж фінальної секції (новини компаній) фотографии
1
08:41 «Або зніміть хрестик…»: голова військової адміністрації поставив на місце керівника фракції «Довіряй ділам» в Одеській облраді
4




Статті:

Линии шезлонгов, бассейны и попытки расширить территорию: как одесские пляжи от Ланжерона до Аркадии готовятся к сезону (фото)

Разбор полетов: как единодушие доверяйцев, «слуги»-отступники и амбиции «мечтателей» ломали сессию

Barracuda украинского юга: как морпехи сами собирают дрон, ставший самым опасным водным хищником (фото, видео)





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×