зезман2



Страшна «НеВОЛЯшка»: одеситів закликають забути спільне минуле «братніх» народів (фото, відео)


  «неВОЛЯшки» — вже не іграшки, а нагадування про те, що навіть те, що здається звичним і майже рідним, насправді є згубним. Художниця Анастасія Бас представила лякаюче чесну виставку, де радянські ляльки позбавляються масок і постають в образах чудовиськ, що відображають війну, російську агресію і розрив зі спільним минулим. Пропустити таку експозицію наш Дмитро Жогов, звичайно ж, не міг.

«НеВОЛЯшка» — це проєкт Анастасії Бас. Вона взяла дитячі радянські неваляшки, або «Ваньки-встаньки», і здерла з них маски. Направила прожектор на їхні оскалені морди.

Мене чесно дістали вже поети, які пишуть про метеликів. І музиканти, які складають беззубі пісні про що завгодно, тільки не про війну. Художники, які малюють під обстрілами натюрморти. Якісь яблука? Серветки і ганчірки!? Навіщо ти малюєш сільнички?

Як набридла ця група безхребетних, які вважають, що вони проживуть при будь-якій владі. Звичайно! Дощовим черв'якам все одно, хто ходить по землі. Хоч і окупант — ми тут, в гної, відсидимося.

А тому творчість Анастасії мені сподобалася. Залітало, викликаючи злу радість. Анастасія, змішавши радянські дитячі неваляшки і знакові фільми жахів, під стукіт метронома показала реальність, яка вже три роки з нами.

Збираючись на презентацію виставки її робіт, я написав Анастасії, що в наш час я не можу обіцяти прийти на виставку вчасно. Як, втім, і обіцяти, що доїду до неї на сто відсотків, теж не можу.

Вона це запам'ятала. І презентацію почала з моїх слів.


НЕВАЛЯШКА-МЕТРОНОМ

Тік-так.

Скільки я проживу?

Тік-так.

Уже три дні не виє тривога.

Тік-так.

Значить, потім буде ще гірше.

Тік-так.

Я їхав на виставку і проїжджав храм, де неподалік людині знесло голову осколком снаряда. Проїжджав бювет, біля якого — воронка. Проїжджав частково зруйнований будинок на Молдаванці. Проїжджав руїни. І обвуглені рани міста.

Тік-так. Неваляшка зовсім чорна. І стукає метроном. Її очі — порожні, як вікна наших будинків після пожежі. Вона рахує секунди, як кроки на ешафот

Беззвучно крутиться інша, величезна неваляшка з чорними плямами очей. Вона примхливо прикрашена, як дискотечна куля: на горбистих стінах підземелля — зайчики і плями від неї. Придивишся — це не блискітки, а скло.

Все наше життя зараз — перебіжки по хрусткому битому склу. Від підвалу до підвалу. Від життя до смерті. Зі смерті — до життя.

І ще неваляшки. Монахиня, у якої за пристойною маскою — паща хижого черв'яка. Вона символізує те, на що перетворилася релігія в Росії — при словах «Московський патріархат». Рот наповнюється їдкою слиною. Хочеться сплюнути.

Я ще згадую цю Церкву: богослов Андрій Кураєв, Олександр Мень… Але це примари. Залишився лише черв'як. У чернечому одязі.

Ще матрьошка «Ніколи знову».

— Ви бачили інтерв'ю з полоненими росіянами? — запитує Анастасія. — Це істоти без життя в очах, які просто не знають, куди вони йдуть. Не знають, що роблять. Для мене вони не тварини. Не люди. Я їх бачу всіх ось так!

Повзе кривонога Неваляшка з червоною мордою: На Берлін! На Україну!

Інші, ще більш моторошні експонати виставки, я не буду описувати, щоб не спойлерити.

Для деяких з них наші військові збирали гільзи від патронів. Зараз вони із задоволенням фотографуються з цими жахливими експонатами.

А може, вони завжди були такі хижі і потворні — просто ми цього не помічали?

Одна з найгірших речей — це те, що ми виховувалися з росіянами на одних і тих же іграшках. Читали одні й ті ж книги. Дивилися комедії Гайдая, «Ну, постривай!». Повторювали з фільмів всі ці слівця, які в'їлися в пам'ять. Стали частиною нас.

— «Я затримаю їх! Нічого! Вперед! Один за всіх!!! Канальї!» — а зараз це божевільний Боярський, який радіє загибелі дітей в Одесі.

— «Щасливий той, у кого є дитинство» — Мері Поппінс, яка аплодує Путіну.

— «Неправильно ти, дядько Федір, ковбасу їж» — Табаков. Юрій Соломін. Хазанов. Сенчина. Всі підтримали анексію Криму.

Мене нудить. Я не можу випалити з мозку всі їхні фрази. Вони всі прийшли в мій дім і почали вбивати і грабувати. А я їх цитував.

Неваляшка з характерними візерунками на щоках, що нагадують ляльку Біллі на триколісному велосипеді з фільмів «Пила». Вона повідомляє жертвам, що їх чекає наступного разу: які тортури і які випробування.

Наше спільне минуле відродилося. Воно калічить, ґвалтує і кричить: «Каналії! Щасливий той, у кого є дитинство!»

«Я народилася відразу після розпаду Радянського Союзу, в лютому 1992 року, — розповідає Анастасія Бас. — Фраз із відомих радянських фільмів і мультфільмів у мене безліч, головне — вміти влучно вставляти їх у розмову. І те, що я багато років вважала своєю характерною рисою, тепер відчуваю скоріше як покарання. Ці фрази мимоволі прослизають у моє спілкування з дитиною, а мені зовсім не хочеться, щоб вона їх запам'ятовував або щоб я привчала його до тієї культури.

Проєкт «неВОЛЯшка» насправді з'явився в результаті накопичення моїх суперечливих почуттів. Те, на чому ми виросли, що для нас зрозуміле, рідне і тепле, з чого ми як особистості складаємося, — все це одночасно стало ворожим і згубним. Хотілося відірвати від себе цей шматок, ніби відмовитися від частини власної ідентичності. Чи можна так зробити? Так, якщо це важливий крок для формування дійсно незалежної нації.

Я дуже сильно хочу іншого майбутнього для своїх дітей. Я можу домагатися цього за допомогою мистецтва. Це моя мова. Мова змін.

Спільне минуле неможливо забути. Але від нього можна відмовитися з презирством і люттю. Показати його як випалене тавро. І висловити свій протест ось так — у мистецтві».

Виставка «НеВОЛЯшка» проходить у Культурному центрі Union (цокольний поверх).

Автор — спеціальний кореспондент «Думської» Дмитро Жогов, фото/відео Валентини Бакаєвої

 
СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!


Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter




Victor 6932
Не только неваляшки. Можно вспомнить и другие дебильные игрушки.
   Відповісти    
Местный
Это как же вас не любили родители, что покупали вам дебильные игрушки, о которых до сих пор вспоминаете…и наверное продолжаете играть!
   Відповісти    

Коментар отримав забагато негативних оцінок
Владимир Степанов
Игрался видно в в детстве забыть не можешь комсомолец!
   Відповісти    

Коментар отримав забагато негативних оцінок

Коментар отримав забагато негативних оцінок
Victor 6932
Памперс, Спирт, обидели юродивого, то-есть тебя.
   Відповісти    
Неравнодушный
россия — «достойный» преемник ссср.

Матрешка смерти: как путин загнал страну в гроб и закрыл крышку.


   Відповісти    
Коментар отримав забагато негативних оцінок
Pegasus
Киноагенту главное, чтобы морда пуйла на видосике была.
   Відповісти    
Коментар отримав забагато негативних оцінок
Pegasus
Чем сильнее что-то пытаешься забыть, тем сильнее оно о себе напоминает. Не нравятся игрушки — просто поменяйте их, чай, при капитализме живем, дефицита нет.
   Відповісти    
Aртуа
Время проходит, а престарелого канадского дурачка как опускали так и продолжают опускать 🤣🤣🤣
   Відповісти    
Victor 6932
Памперс спермоглот, Спирт, ты бы обтер сперму со своих шлепающих и хлюпающих губ, содомитская игрушка.
   Відповісти    
Victor 6932
На Думской отметилась обильными жидкими высерами пархатая ботоферма кацапо нациста Спирта с клонами ( неваш, Антон Ольговна Где, Артуа, Старик без моря, левко перельмутер, владимир степанов-степанопуло, конст2021, местный). Опущенный в дерьмо Спирт продолжает истерически пи дорастически верещать клонами. Обидели юродивого Спирта.Ну и еще пару даунов — клон велика  Alexod и клон недогерманца   Servus CIAO, Adieu.
   Відповісти    
Коментар отримав забагато негативних оцінок
Victor 6932
Памперс льонька конст2021 му дак опять навернул испортившегося салата « Оливье ". Это была его единственная закуска по 40 градусную паленку. Как следствие, ночью у льоньки разыгралась жуткая срачка. Спать льонька, соответственно, не мог и, находясь в постоянных забегах между спальней и унитазом, прямо в грязном коридоре на полу с тараканами, пошел строчить бессмысленные комменты в стиле -« А ты кто такой? И «Сам дурак». Его истеричные пи дорастические комменты, наряду с остальными клонами спиртовой ботофермы, заполонили Думскую, как фекалии. Шел второй час ночи. Впереди была очередная бессонная ночь. На сей раз  в обнимку с унитазом.
   Відповісти    
Коментар отримав забагато негативних оцінок
И г о р ь
Хорошая статья.Спасибо.
   Відповісти    
   Правила



24 червня
12:35 Квартири для сиріт із завищеною ціною: колишньому чиновнику одеської мерії повідомили про підозру
2
10:19 Військовий на пенсії передавав дані колишньому підлеглому, який став російським комбатом: в Одесі затримали агента фсб фотографии
8
08:43 Нова модель оборони України: що відбувається на фронті та чи можна говорити про перелом? (колонка)
14
23 червня
21:42 Ще один храм в Одесі перейшов до ПЦУ: там виявили ікони російських царів та символи «руського міра» (відео) видео
15
20:28 Не ухилянтами єдиними: одеських комунальників підозрюють у привласненні 2 млн грн під час розбирання неіснуючих завалів
1
18:10 Не плутайте відкритий пляж із безпечним: поки ви дивитеся на шахеди, вони вбивають (колонка редакції)
16
17:02 Студентська банківська картка для стипендії: комфорт та додаткові вигоди (новини компаній)
15:00 Отруїли собак і палять пластик: під Одесою організували незаконне звалище біля Аджалицького лиману фотографии
6
13:29 На одеському пляжі осколок дрона влучив жінці в шию: вона померла (відео з місця трегедії) видео
24
12:01 Росіяни тікають: Сили оборони очистили від ворога останній шматок Миколаївщини
6
10:55 У центрі Одеси будівля, зруйнована ракетою, «приросла» ще одним поверхом: архітектори говорять про порушення, проектувальник не бачить проблем (фото) фотографии
6
09:09 На Одещині заслужений будівельник України захопив ділянку та збудував там курник із гаражем
3
22 червня
21:36 «Заробили» на дитячій творчості: одеська чиновниця і двоє комерсантів привласнили 12 млн грн фотографии
2
19:55 Гостював в Одесі та бере участь у випробуваннях ППО: іспанський фрегат тестує дрон-перехоплювач фотографии видео
2
18:18 Літній вечір емоцій: Pianoбой повертається з великим концертом (на правах реклами)
1




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×