VPO



Сухпайок замість гарячого обіду: одеських школярів продовжує годувати фірма, яка платить за пости в соцмережах і працює «в мінус»


Вранці 13 січня одеські пабліки опублікували фото брикета з сухпайком, який учень ліцею 49 отримав замість гарячого обіду. У коментарях відразу почалися дебати. Хтось виступив різко проти, хтось підтримав, мовляв, у воєнний час живемо. Вже вдень у більшості ТГ-каналів і на деяких сайтах з'явилися явно проплачені матеріали про те, як же це здорово і правильно. А ввечері відреагувала і мерія.

Ми вирішили розібратися, що ж відбувається в одеських школах, чому діти отримують упаковки, так схожі на армійські, і чи є в цьому порушення.

Ідемо за порядком. Все почалося ось з цього посту. Він набрав майже чверть мільйона переглядів.

Уже ввечері того ж дня відразу кілька ТГ-каналів-мільйонників, ресурси трохи менше, деякі сайти вибухнули майже ідентичними публікаціями. Мовляв, ситуація не така однозначна. Це нормальна їжа, щоб «заморити черв'ячка», поки немає світла. Розганяти зраду не має сенсу. І всі як один посилаються на Постанову Кабміну 305.

В середньому такого роду рекламний пост на великому ресурсі влетить в копієчку — до 60 тисяч гривень!!! За найскромнішими підрахунками ця кампанія обійшлася замовникам не менше, ніж у 150 тисяч гривень.

Ще трохи пізніше з'явилася реакція новопризначеної директорки міського департаменту освіти Юлії Філлер. Вона теж цитувала Постанову 305. Наводимо пункт 21, який стосується нашої ситуації.

«21. У разі коли тимчасово (понад 4 години з моменту попереднього прийому їжі) неможливо забезпечити здобувачів освіти/дітей повноцінним гарячим харчуванням у зв’язку з відсутністю електропостачання або під час їх перебування в захисних спорудах, не обладнаних для споживання гарячої їжі, дозволяється замінити гаряче харчування готовими харчовими продуктами (охолодженими стравами, напоями та кулінарними виробами, у тому числі промислового виробництва) і стравами, напоями та кулінарними виробами з асортименту буфету».

Крім того, цей документ визначає, що засновник закладу (у нашому випадку Одеська міськрада) затверджує склад таких наборів, перелік продуктів і страв, режим споживання та інші питання організації харчування в укриттях без узгодження з Держпродспоживслужбою.

«Під час проведення тендерних процедур окремими комунальними установами ці рекомендації враховані не були. У зв’язку з цим порушено питання щодо проведення службового розслідування у закладі освіти для з’ясування причин та обставин події», — йдеться в повідомленні Філлер.

Далі стандартне, «довести до керівників вимоги», «суворе дотримання правил прийому та видачі харчових продуктів». І все таке інше. Ну і пообіцяла, що департамент пильнує.

Відреагувала і сама «Фабрика». У пості на facebook представники компанії дивувалися категоричному неприйняттю ініціативи. Мовляв, світла в тих школах, де діти отримали сухпайки, не було майже півтори доби.

«Це наш першій досвід використання готових страв у реторт пакетах для харчування школярів в обмежених умовах. Дякуємо тим, хто підтримав наше рішення, бо воно дійсно класне! Діти отримують не лише корисне харчування у вигляді готової страви, вони отримують справжню пригоду! Нібито вони поринають у туристичний похід з пікніком на перевалі, або вони маленькі розвідники чогось цікавого, або вони поруч зі своїм батьком-героєм захисником нашої країни за обідом з таким ж реторт пакетом каші, як у батька …», — заявили в компанії.

Тепер трохи про те, хто ж опинився в центрі скандалу. Що це за фірма така «Фабрика смаку»? Останні роки саме ця компанія впевнено виграє майже всі (якщо не всі) тендери на організацію харчування в одеських школах, лікарнях, дитсадках. Загалом, у бюджетних установах, причому, як міського, так і обласного підпорядкування.

За даними сервісу YouControl, за 2025 рік компанія виграла тендерів на понад мільярд гривень. За два тижні 2026-го — ще на 500 млн. За весь 2024 — 605 млн. При цьому, останні два роки фірма працює собі в мінус. Ви не повірите!!!! 15 тис. гривень збитку 2024-го, 9,5 тис. — 2025-го.

Директор ТОВ «Фабрика Смаку» — Ігор Левінзон. Він разом з Дмитром Нікітіним — засновники та бенефіціари.

Цілком зрозуміло, що при тотальних блекаутах постачальник продуктів, точніше кейтерингових послуг, в нашому випадку, повинен бути гнучким. І тут ми хочемо звернути вашу увагу на одну деталь. Те, чим буде годувати дітей цей гнучкий постачальник, не потрібно узгоджувати з Держспоживслужбою.

За словами колишньої директорки міського департаменту освіти Олени Буйневич, це може призвести до того, що давати добро в результаті повинен саме цей департамент, як представник міськради.

«Мені дуже емоційно не подобається рішення «можна не погоджувати з «Держпродспоживслужбою». Фактично, на освіту покладається те, у чому вона не є фахівцем, і ніякі курси не зроблять освітян, навіть досвідчених директорів, кухарями. Та й не мають вони бути працівниками кухні. Їм, повірте, є чим займатись професійно», — нарікає Буйневич.

Сьогодні одеські школи приймають готовий сніданок і обід, вони не купують продукти та не готують самостійно. Вони не можуть знати, чи є світло у виробника, якщо це кейтеринг.

«Щоб прийняти чи не прийняти якусь їжу, у людей мають бути документи: сертифікати якості, дата виробництва і кінцевий термін споживання, умови зберігання і транспортування. І я б наполягала на контролі відповідної державної служби. Має бути працівник, який правильно розігріє цю їжу», — додає колишня чиновниця.

Департамент освіти обіцяє контролювати дотримання нормативів харчування, більше того реагувати на звернення і надавати достовірну інформацію.


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!


Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter




Вячеслав Третьяк
Ничего личного, только бизнес…На солдатах нажиться не получилось, давай на детях…
   Відповісти    
Адмирал Крузенштерн
Дети как юные разведчики должно стойко переносить будущие тяготы солдатской жизни  :)) 
   Відповісти    
Виктор Викторович
А где стрый коммуняка типа адвокат?
  Ходит по выставке с голыми бабами и делает вид, что это не его тема?
 Или кремль еще не подкинул заготовки по этой проблеме?
   Відповісти    
   Правила




23 червня
21:42 Ще один храм в Одесі перейшов до ПЦУ: там виявили ікони російських царів та символи «руського міра» (відео) видео
10
20:28 Не ухилянтами єдиними: одеських комунальників підозрюють у привласненні 2 млн грн під час розбирання неіснуючих завалів
1
18:10 Не плутайте відкритий пляж із безпечним: поки ви дивитеся на шахеди, вони вбивають (колонка редакції)
15
17:02 Студентська банківська картка для стипендії: комфорт та додаткові вигоди (новини компаній)
15:00 Отруїли собак і палять пластик: під Одесою організували незаконне звалище біля Аджалицького лиману фотографии
4
13:29 На одеському пляжі осколок дрона влучив жінці в шию: вона померла (відео з місця трегедії) видео
24
12:01 Росіяни тікають: Сили оборони очистили від ворога останній шматок Миколаївщини
6
10:55 У центрі Одеси будівля, зруйнована ракетою, «приросла» ще одним поверхом: архітектори говорять про порушення, проектувальник не бачить проблем (фото) фотографии
6
09:09 На Одещині заслужений будівельник України захопив ділянку та збудував там курник із гаражем
3
22 червня
21:36 «Заробили» на дитячій творчості: одеська чиновниця і двоє комерсантів привласнили 12 млн грн фотографии
2
19:55 Гостював в Одесі та бере участь у випробуваннях ППО: іспанський фрегат тестує дрон-перехоплювач фотографии видео
2
18:18 Літній вечір емоцій: Pianoбой повертається з великим концертом (на правах реклами)
1
16:27 В Одесі з’явилися «дерева пам’яті» на честь загиблих військових та мирних жителів (фото) фотографии
5
14:10 В Одесі помітили сарану: звідки з’явилися комахи та чи існує загроза фотографии
6
12:04 Мерія взялася за занедбані ставки Дюківського саду: матеріали передали до прокуратури та екоінспекції
7




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×