Публикации блоггера на сайте Думская.net - Тарас Чмут http://dumskaya.net/ Блог Тарас Чмут ru-ru http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Думская.net info@dumskaya.net info@dumskaya.net :{Чи потрібні нам зараз корвети? }: Чи потрібні нам зараз корвети? http://dumskaya.net/post/chi-potribni-nam-zaraz-korveti/author/ Учора відбулася непересічна подія для України — вдруге за часів Незалежності для вітчизняного флоту заклали корабель класу «корвет»!

Цього разу без Презедента, не українського проєкту та не на вітчизняному заводі. Також, не відомо ані вартості ані складу систем та озброєння. Ясно лиш очікувані терміни введення до старою — 2024-й рік.

Чи потрібен Україні корвет? Думаю, це не коректне питання. Україні потрібно все — і фрегати, і підводні човни, і УДК і… Список дуже довгий. Питання треба формувати інакше — чи може Україна дозволити собі корвет у 2021-му році? Та чи наблизить корвет нашу перемогу у війні з Росією?

В обох випадках відповідь «Ні».

Типова вартість сучасного повноцінного корвету складає 250-300+ млн $ — десь 6, 750+ млрд грн. У 2021-му році на закупівлю техніки та озброєння для ВСІЄЇ армії виділено аж біля 23 млрд грн! Це на все — від танків до літаків, від рацій до прицілів, від автомашин до вертольотів. А один корвет коштує десь 30% всього цього бюджету! ОДИН корвет.

За один корвет ми б могли отримали з три сучасні великі ракетні катери ~400 тон водотоннажності з тією ж артилерією, ЗРК самооборони RAM та вісьмома аналогічними ПКРами. Аже ми б мали 3 гармати, 3 ЗРК та 24 ракети у залпі проти 8 на корветі.

Так, катери не здатні забезпечувати протичовнову оборону. У них не така автономність та дальність ходу. Але з чого ми взяли, що росіяни відправлять до наших берегів свої ДПЧ, якщо вони можуть спокійно діяти з севастопольського рейду та прострілювати звідтіля всю Україну «Калібрами»? Які, до речі, ми не особливо здатні перехоплювати. Для чого нам один чи два чи навіть чотири кораблі дальньої морської зони, коли в нас волонтери досі возять тепловізори, квадрокоптери, снайперські патрони, біноклі, ноутбуки та купу іншого майна яке щодня застосовується у цій війні?

Звісно, мати «великий корабель» це престижно та гарно на фото чи парадах. Цю функцію чудово виконував усі минулі роки небоєздатний флагман ВМСУ «Гетьман Сагайдачний». І прийом міжнародний делегацій, і фотозона для чиновників… Але він не боєздатний. Повністю. Бо в держави немає грошей — сотень мільйонів гривень щороку — для його ремонту, модернізації та щонайголовніше застосування у морі.

То чому з корветами буде інакше? Чи ми їх купуємо теж як «фотозону»?… Якось за дорого виходить для бюджету…

І на останок. Я не проти корветів. Але я про виважений підхід у пріоритетах щодо закупівель — від найкритичнішого до менш важливого. Від малого — до великого. Якщо ми говоримо про флот — давайте створимо зо три повноцінні дивізіони берегових ПКРів, сформуємо нормальні патрульні та протимінні сили в морі, забезпечимо 24/7 моніторинг та цілевказання у обох морях завдяки береговим РЛС/ОЕлС, БПЛА та патрульній компоненті флоту, сформуємо нормальні пункти базування, ремонту, рейдового забезпечення у базах, купимо ракетні катери, а лиш потім дійдемо до корветів — від малого до великого. І до підводних човнів теж дійдемо колись…. Але не все одразу. Бо буде як з першим корветом.

Чому історія нічому не вчить? Чому популізм перемагає над здоровим глуздом?..

]]>
Thu, 01 Jan 70 03:00:00 +0300 http://dumskaya.net/post/chi-potribni-nam-zaraz-korveti/author/