Дюжина одеських пам`ятників, за якими деколонізація з декомунізацією плачуть: про деякі ви могли й не знати, інші шокують
Нещодавній скандал, що вибухнув навколо потенційного пам'ятника Пушкіну, вніс розкол і в ряди вашої улюбленої редакції. Суперечки колег не вщухають і донині. Дискусії ці породили цілий сонм нових питань — хто наступний.
Редакторка Алія Замчинська зібрала дюжину (насправді, більше) претендентів. Зазначимо, «Думська» не підтримує декомунізацію або деколонізацію кожного з них. Але потенційно під ударом усі. Винен у цьому і законодавець, який написав критерії дупою нечітко, і муніципалітет, який не поспішає в принципі хоч якось виконувати неідеальний закон, та й обладміністрація постаралася — відсутність логіки та послідовності у висновках робочої групи, яка готувала матеріали для розпорядження губернатора, робить майбутні кроки просто непередбачуваними. Підозрюючи щось таке, виконком видав свій список. Не те, щоб зазначені в ньому об'єкти знесуть уже завтра, але як би хоч ляжуть у той бік.
Почнемо з найменш очевидних.
1. Погруддя Родіона Малиновського, двічі Героя Радянського Союзу, маршала Радянського Союзу, міністра оборони.
Пам'ятник стоїть на самому початку Преображенської вулиці навпроти Економічного Університету. Підпадає під декомунізацію, оскільки Малиновський був ні багато ні мало — міністром оборони СРСР. Відразу після зняття Жукова і до самої своєї смерті, тобто в 1957-67 роки. До речі, саме він віддав наказ розстріляти повсталих у Новочеркаську, це додаткова підстава для демонтажу.
Бюст встановили у 1965-му, тобто ще за життя маршала. Скульптор Євген Вучетич.
До слова, Малиновський і так уже розгубив топонімічний авторитет. У травні 2023 року Малиновський район став Хаджибейським.
Вулицю у маршала забрав Герой України, загиблий у 2022 від російського обстрілу, мільйонер Олексій Вадатурський. Це, до речі, один із сумнівних прикладів перейменування. «Думська» анітрохи не применшує заслуг підприємця, засновника однієї з найбільших українських сільськогосподарських корпорацій «Нібулон», якого 2020 року Forbes Україна помістив на 15 місце в рейтингу найбагатших краян, оцінивши його капітал у 450 млн доларів. Намагався відродити суднобудування, зокрема військове, і домігся серйозних успіхів. Вадатурський народився в селі Бендзари на Одещині і на цьому зв'язок з регіоном, за великим рахунком, вичерпується.
А ось Малиновський ринок поки тримається. Це й не дивно, Комунальне підприємство — міського підпорядкування, а одеська мерія відома, скажімо так, консервативністю топонімічних поглядів.
2. Ще один бюст — академіка Валентина Глушка на сьомій станції Люстдорфської дороги. У 1978-му (тобто ще за життя) на Приморському бульварі встановили бронзове погруддя Глушка. У 2008 його перенесли на Таїрова, де він залишається донині. Зміну локації тоді мотивували рекомендаціями ЮНЕСКО. Щоб внести центр міста до списку всесвітньої культурної спадщини. І спрацювало, через якихось 15 років Одеса потрапила до заповітного списку.
Валентин Глушко народився в Одесі. Це інженер, найбільший учений, піонер у галузі ракетно-космічної техніки, основоположник вітчизняного рідинного ракетного двигунобудування, академік академії наук СРСР, дійсний член Міжнародної академії аеронавтики, двічі Герой Соціалістичної Праці (1956, 1961). А ще - почесний громадянин Одеси.
Зовсім недавно проспект Академіка Глушка, куди й перенесли пам'ятник, перейменували на Ярослава Мудрого. Насправді за якою ознакою одесит Глушко став опальним — незрозуміло. Він не був керівником радянських органів влади, так, був депутатом верховної ради СРСР, але такого критерію немає в законі. І нагадаємо, що натерпівся він від радянського режиму сповна. Чим він гірший за «сусіда» по Київському району академіка Корольова?
Його заарештували 1938-го. Півтора року вчений провів у внутрішній в'язниці НКВС на Луб'янці та в Бутирській в'язниці. У 39-му його засудили на 8 років. Він працював у «шарашці» (але не тільки там).
Звільнили та зняли судимості з нього тільки 1944-го, реабілітували 1956-го.
На фото праворуч сам Валентин Глушко з дружиною
3. І ще один одесит, який позбувся вулиці, але не пам'ятника. Ісаак Бабель. Його бронзова статуя з'явилася майже на розі Рішельєвської та Святослава Караванського (колишня Жуковського) на День міста 2011-го. Відкривали її з помпою, приїхали дочка й онук самого письменника.
У серпні цього року Бабель позбувся вулиці. У 1917-му він добровільно пішов працювати в ЧК. Цей факт не переважили ні десятки його творів («Одеські оповідання», наприклад, багато в чому стали основою одеського ж міфу), ні те, що зрештою він став жертвою системи: його засудили до смертної кари і розстріляли.
4. Пам'ятник талановитому радянському полководцю Івану Черняховському біля 56-ї школи поставили 1984 року. Сьогодні він має зовсім занедбаний вигляд, якщо чесно. Раніше й вулиця, на якій він стоїть, мала ім'я двічі Героя Радянського Союзу, генерала армії, командувача 3-м Білоруським фронтом. До 2022 року на честь нього називався головний військовий виш України — Національний університет оборони.
Вулицю перейменували на честь Артура Савельєва, одесита, який загинув під час оборони Маріуполя.
З нашим містом Черняховського пов'язує навчання в Одеському піхотному училищі (нині Військова академія). Під декомунізацію не підпадає (не чекіст, не секретар обкому, не міністр), але підстави для демонтажу можна почерпнути з деколонізаційного закону, дуже розмитого і безглуздого. Радянський генерал? Знести!
5. Меморіал «Крила перемоги» на площі Десятого Квітня. Тут усе просто. Раніше до «леніних» (зображень вищого радянського ордена), яких тут кілька, ставилися поблажливо. Мовляв, і не Ленін це зовсім, а нагорода місту. За законом, пов'язані із захистом від німців у Другій світовій війні об'єкти під його дію не підпадають. Усе змінилося після початку повномасштабного вторгнення. Є ризик, що якщо барельєфи з тоталітарною символікою не прибере влада, це зроблять активісти, які вже двічі «робили замах» на вождя світового пролетаріату, один раз навіть успішно.
І до героїв дорадянської епохи.
6. Два пам'ятники Францу де Волану теж теоретично можна деколонізувати. До слова, на них не зазіхнули ні представники мерії, ні обладміністрації. Принаймні поки що. Сподіваємося, так і залишиться.
Здивовані, що вони взагалі є і не знаєте де? «Думська» розповість.
На Митній площі ви знайдете погруддя першого відомого архітектора міста (ідеться про де Волана, Деволана, його ще так пишуть; османських і литовських містобудівників ми не знаємо), а вже в самому порту — музей його імені, до якого веде Деволанівський узвіз (вона ж Канава). Буквально за 100 метрів — ще один пам'ятник. Барельєф на сходах Ланжеронівського узвозу. Обидва монументи, як ви розумієте, новоділи.
Де Волан — автор першого генерального плану Одеси, нібито затвердженого Катериною ІІ. Завдяки йому ми отримали центр, побудований за гіпподамовою системою — з вулицями, що перетинаються під прямим кутом. І все це вдало вписалося в обриси дуги Одеської затоки. Де Волан керував будівництвом порту, перших вулиць і будинків, казарм і магазинів.
Але так, був імперським чиновником і після Одеси був відправлений будувати порти на річках росії як перший інженер на чолі відомства шляхів сполучення.
7. Біля в'їзду в порт є ще одне погруддя — Йосипа де Рібаса. Другий його пам'ятник (ці обидва теж сучасні) 1994 року встановили на самому початку вулиці його імені.
Чому можна деколонізувати одного з «першобудівельників»? Усе просто: іспанський дворянин за походженням був російським військовим і державним діячем, який служив імперії до кінця своїх днів.
8. Пам'ятник генерал-губернатору Михайлу Воронцову потрапляє під ті самі санкції. Служив імперії, влаштовував геноцид на Кавказі, розвивав при цьому Одесу. До слова, пам'ятник на Соборці намагалися знести і більшовики, але спочатку фізично не змогли — дуже вже добротний був. Пізніше обмежилися зміною табличок. Замість звичного нам «Светлейшему князю Михаилу Семёновичу Воронцову благодарные соотечественники. 1863» там була епіграма Пушкіна «Полу-милорд, полу-купец».
9. Ну і замахнемося на святе. Арман-Еммануель Софія Септімані де Віньєро дю Плессі, граф де Шинон, герцог д'Егійон, герцог де Фронсак, 5-й герцог де Рішельє або просто Дюк. Пам'ятник йому в римській тозі (до болю схожий на пам'ятник Наполеону) став однією з візитівок Одеси.
Крім того, що був першим градоначальником, зробив неоціненний внесок у розвиток міста, він ще й служив імперії. Ну і вулиця в нього є. Одна з центральних. Рішельєвська.
10. Олександрівська колона. Абсолютно безперечний символ царизму в парку Шевченка. І ось тут і місто, і область зійшлися на думці — треба прибирати (коли, зрозуміло, невідомо).
Це ж просто стовідсотковий претендент на деколонізацію — на ньому і символи імперії, ну і назва сама за себе говорить — пам'ятник імператору Олександру II. До речі, парк раніше теж був Олександрівським, але деколонзували його ще за совка.
І що важливо — це новодел, який ніякої історичної або архітектурної цінності не має. Уперше Олександрівську колону встановили 1891 року на залишках Андріївського бастіону Хаджибейської фортеці. Совки зробили її спочатку пам'ятником Хмельницькому, потім Суворову.
У 2011-му колону вирішили повернути до початкового стану. Спонсорами реконструкції стали міський голова Олексій Костусєв, а також «близько 16 одеських компаній, зокрема нічні клуби «Ітака» та «Ібіца», ЗАТ «Інтерхім» і колишній міністр транспорту росії, уродженець Одеської області Ігор Левітін». У 2012-му колону помпезно відкрили.
Загалом, зноси, не хочу. Але тут все дуже просто і прозоро, попіаритися особливо не вийде, доведеться просто пригнати кран, вантажівку, ну або там бульдозер, знести і вивезти. Без зайвих слів і рухів тіла.
11. «Апельсин» на бульварі ВМС (Жванецького). Максимально спірний об'єкт, пам'ятник хабару, гроші на який добровільно-примусово збирали 2004 року. Спочатку встановлений поруч з археологічним музеєм. У 2007 році його перенесли подалі від центру — на бульвар із видом на військово-морську базу. Кажуть, мер Гурвіц хотів прибрати його геть з очей.
Формальна причина деколонізації — горельєф імператора Павла ніби всередині апельсина. Але якби це було можливо, пам'ятник підлягав би ще й люстрації — на ньому «увічнені в бронзі» імена тодішнього мера Руслана Боделана, губернатора Сергія Гриневецького та ініціатора всього цього щастя — депутата міськради Валерія Балуха. Усі троє — вірні члени Партії регіонів, а Боделан і Гриневецький ще й високопоставлені функціонери радянської компартії.
12. Писати знову про Пушкіна і два пам'ятники йому немає ні сил, ні бажання. Чому його можна знести, ми писали тут, а чому потрібно — ось тут. Ось тут прогнозували те, що мерія затягне процес, як зможе, а ось тут наші прогнози справдилися. Так, і вулиці, і поета теж більше немає, щоправда, у мерії знову ж таки затягують фактичне перейменування (йдеться, зрозуміло, не про таблички, а про назви в документах і на картах).
Зрозуміло, що це далеко не повний список. Є ще пам'ятники Висоцькому біля кіностудії (його поставили з ініціативи руськомирівця Ігоря Маркова, навіть не знаю, чи треба ще щось писати, щоб стало очевидно, що зносити його просто необхідно), льотчику Гастелло біля аеропорту, підводникові Олександру Маринеско біля Пересипського мосту.
Додамо до цього братську могилу на Куликовому полі, меморіальні дошки в пам'ять про 17 розстріляних червоних катів на будівлі колишнього міськуправління поліції на Преображенській, 44, а також скульптурну композицію «комсомольцям Одещини» біля Водного інституту в Старопортофранківському сквері, яку нещодавно перейменували на «Молодь Одещини».
Загалом, було б бажання перейменувати Останні події показують, що вирішальним фактором тут залишаються не закони і логіка, а політична доцільність.
Авторка — редакторка «Думської» Алія Замчинська
СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!
Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter
Очень даже противоречивые чувства вызывает эта кампания по деколонизации и декоммунизации. Как бы с водой не выплеснуть и ребёнка. Всё надо хорошо продумать и без наскоков решить что убрать в музей, а что оставить и что на место снесённых памятников поставить. Взять, например памятник Пушкину на Биржевой площади. Очень красивый памятник, он хорошо вписался в начало Приморского бульвара, поставлен на деньги одесситов. А с другой стороны, этот памятник как бы застолбил исторические претензии российской империи на украинские земли. Как найти здесь «золотую середину» сегодня никто не скажет. Давайте не спешить чтобы не наломать дров. То, что Дюка нельзя ни в коем случае убирать, это, наверное, скажет каждый одессит и не только. Это символ нашего города. Надо остановиться, всё хорошо взвесить, потом принимать решение. Этой ситуацией обязательно воспользуются враги Украины чтобы во время этой несправедливой войны накалить ситуацию в тылу до предела. Призываю при принятии решений не рубить с плеча!
Ну и правильно, все на снос. В городе, где похоронена культура, не нужны напоминания о том, что она (культура и настоящее искусство) были в Одессе в большом почете. Современным варварам, успешно взращенных в современной Одессе, все эти великие люди незнакомы и не нужны. Это даже хорошо, что Пушкин, Лермонтов и другие великие люди, не должны будут видеть, во что существа без рода и племени превращают нашу Одессу((.
\\культура и настоящее искусство были в Одессе в большом почете\\ О какойк культуре вы говорите? О культуре руZZкого убийства? О черте оседлости устроенной имперской властью?
Все снести, из полученной бронзы сделать наподобие катьки памятник знаете кому, высотой до облаков, у ног разместить фигуры верных слуг: ирмака, шкипера, татаренко и других. пригласить 95 квартал и устраивать ежедневно хороводы.
Великолепный как всегда несет чушь в своем стиле — "надо значит снести все что построено в рос империи", " надо снести все, что построено в ссср". И это повторяет он уже десятки раз. Еще так делает московская пропаганда.
Так дерибасовскую переименуют или снесут? «Просто необходимо снести» — чтобы что? Есть какие-то полезные идеи вместо этого иррационального бреда? Ну там в области экономики, или образования? Взрослые люди должны мыслить прагматично, а это какой-то черно-белый гарри поттер.
Не обращайте внимания на выжившего из ума "канадского" параноика, его всюду преследуют клоны, что в реальной жизни, что в интернете, имбецил и медицина здесь бессильна. 😄
Шизофреника памперса льоньку муда ка уже привязали к кровати. Но он упорно бормочит что-то неразборчивое. Льонька, санитары тебя выслушают. Но ты хотя бы какую-то хоть приминивную мысль начни формулировать. Желательно о твоем наболевшем, о твоем психическим здоровье.
Нещодавно зустрів живого птушкіна. На 100% схожий на його пам'ятник. Розговорилися, виявився за національностю ефіоп, іммігрант. Перше враження: приємна, ввічлива людина. Та от тільки в голові крутиться, як же такі приємні, хоч і чорношкірі люди вбивали в день в середньому 10 000 своїх «братів» з народу тиграя? За ООН-івською статистикою за два роки (2020-2022 роки) було вбито 600 000 тиграйців. Дітей, жінок, чоловіків, старих, малих. Але цей, копія птушкіна, можливо інший. Імігрант все таки. І, можливо, якби радянський союз, а потім росія не псували ефіопів баблом ( хабарями) і зброєю, вони б не стали вбивати своїх «братів». Але це питання, як і з москалями.
Вполне может сочетаться и такое. Неизвестно, как этот же эфиоп вел бы себя на родине. Один и тот же индивидуум способен вести себя по разному. Не только же собратья Чикатило убили там 600 тыс.
Приказ о расстреле восставших Новочеркасска, в студию!!! Не забывайте о том, что в то время, согласно Конституции СССР, руководящей и направляющей силой советского общества была коммунистическая партия советского союза. А это значит. что маршал не мог сам издать такой приказ без соответствующего решения «сверху». А «верхом» тогда был Центральный комитет этой самой партии. Поэтому памятник Р. Я. Малиновскому можно оставить с учётом его заслуг перед Одессой и Украиной. К тому же, он попадает под действие Закона «Об увековечивании памяти», как участник 2-й мировой войны в борьбе с нацизмом. Следует полагать, что оспаривать это мнение вы не станете.
В таком случае, он бы лишился должности и звания. Не всё так просто, как ты думаешь. путин издал указ о проведении так называемой СВО. Его выполнил министр обороны рф, который формально юридически издал приказ о расстреле сотен тысяч солдат и офицеров российской армии. А мог и не выполнять такой указ? Тогда путин смешал бы его с говном.
Московські істукани всі носили пропагандистський проімперський характер. Якщо вони інколи встановлювали десь памятники, наприклад, Шевченку, то тому що в ньому вони виділяли тільки його боротьбу з царизмом.І тільки тому, що самі більшовики боролися з царизмом. Не з імперією.
египетский фараон Хуфу, в греческом варианте Хеопс был тираном, продвигал тоталитаризм, рабство и нарушение прав человека, его пирамиду — единственное чудо света, сохранившееся до наших времён, надо снести
Ви головне в справі усе разрушить не зупинаяйтесь, ламайте все під корень, як там комуністи співали: «Весь мир насилья мы разрушим До основанья, а затем Мы наш, мы новый мир построим, Кто был никем — тот станет всем! "
Треба демонтувати всі «хрущевки»- прокляті пам'ятки режиму. Потім «сталінки», що були побудовані за клятих совєтів.
Це так і говорить вєликалєпний та московська пропаганда. Але істукан катерині 2 та пушкіну це якось зовсім не хрущовки. Та в захваті від своєї брехні пропагандисти не можуть зупинитися. Так, пропагандист?
Так этот бред о сносе абсолютно всего построенного советского и имперского пытаются раздувать кремлевские пропагандисты. Типа великолепного или сяо. Или Спирта с Льонькой муда ком.
Так вєліклепний і московська пропаганда так же й каже. А ти що ж, забув, що в тебе єдина тема як в «бєлому братстві» про відсутність податків. Давай про налоги платівку. Про порто франко і т.п.
У них еще есть знаковый разряд, чтобы переполнятся патриотической слюной. Но ты дядька и махнул, два байта на булеан. У них все хранится во регистре флагов и меняется независимо от них, соответствующими лицами
«Последние события показывают, что решающим фактором тут остаются не законы и логика, а политическая целесообразность.» Мабуть ще бажання позбавити Одесу та одеситів своєї ідентичності, яка має вираження у прихильності до власної думки, волелюбності, своєрідності та неповторності.
Московська ідентичність твоя буде найкращим станом реалізовуватися на московії. Десь в Сиктивкарі, наприклад.Правда, Спирт міллі вафліллі? Твоя « своєрідність "? Та ні. Твоя своєрідність є массово на московії.
Похожее уже было в истории нашего города. И не только нашего. Примерно 100 лет тому назад. Всякие «шариковы» и «швондеры» в каждом городе решали, какому памятнику стоять, а какому- нет. Кому жить дальше, а кому- сгинуть в бездонных траншеях расстрельных полигонов. Надеюсь, потомков «шариковых» и «швондеров» мы переживём.
Солгласен. Примерно 100 лет тому назад всякие «шариковы» и «швондеры» в моей Одессе всякие памятники понаставляли. То Имперцу Ленину, то Имперцу Пушкину. Лучше бы памятник Джевецкому поставили или Джозефу Конраду. Известные во всем мире Одесситы.
Иван, памятник Пушкину на Приморском бульваре поставили одесситы в конце 19 века. А на Пушкинской через 100 лет. Никакие "шариковы" и "швондеры" памятники Пушкину не ставили. Да и другие тоже. Максимум, на что они были способны- поставить на постамент, оставшийся от Екатерины гипсовую голову Маркса, которая улетела восвояси с первым сильным ветром. Или безликих "девушек с веслом" в большинстве санаториев :)
Шариковы и Швондеры ставили истуканы горьким лениным свердловым, называли их именами улицы, ставили нрадусник на 10 Апреля, в то время когда был нормальный памятник в парке Шевченко, построенный в 1960м году. И потом шариковы и швондеры вопили после 1991 года о "порушенных святых названиях улиц и разрушенных памятниках ленину".
Газ дорожает, нет тепла в избушке, Пи💤дец кругом, инфляция, бардак, А виноват во всех проблемах Пушкин, Нашёлся наконец-то главный враг! А я простой поэт, отнюдь не витязь, Бумага и перо— моя броня! Вы от меня, прошу вас, отъ@битесь, Прошу вас, отъ@битесь от меня. Уж я писал, но что ж, скажу повторно, Со мной вам всё равно не совладать, Я памятник воздвиг нерукотворный, На ваши войны с камнем мне насрать. Эх, няня, жаль не видишь ты, старушка, Как наломал я через годы дров, Как отвечает сквозь эпоху Пушкин За глупых современных дураков. Снесли мой бюст, как нынче пишет пресса, Стихам моим вам не убавить срок. Скорей поставьте памятник Дантесу И возложите из говна венок. А я налью себе лафиту в кружку, С улыбкой наблюдая шапито, Я и без бюста тот же самый Пушкин, А вы никто. Обычное никто.
Источники "Думской" сообщают, что заявление на Марата Королева подали Григорий Диденко - глава Одесского облсовета и Евгений Филонов -директор спортивно-концертного комплекса «Одесский Дворец спорта» и по совместительству депутат облсовета от запрещенной ОПЗЖ.
Якобы Королев требовал деньги от руководства одесского Дворца спорта.
Марата Королева - главу Приморской райадминистрации и депутата Одесского облсовета от партии "Доверяй делам" - задержало НАБУ. Об этом сообщают источники "Думской"